Gran Canaria základní info

Letenky, ubytování, půjčení auta, počasí a tipy jak ušetřit

Letenky

Na Gran Canarii i ostatní kanárské ostrovy se dostanete levně se společnostmi www.ryanair.com, www.easyjet.com, www.condor.com nebo třeba www.wizzair.com. Nejlevnější letenky (i kolem 500,-/zpáteční) bývají z Berlína.

My letěli tentokrát se společností Ryanair, Berlin Tegel - Gran Canaria a zpět 1.100,-/osobu.

Parkování na letišti v Berlíně


letiště Berlin Tegel - vyzkoušejte X-parking. Cena za 30 dní parkování 79 EUR

https://www.flughafen-berlin-parkplatz.de/preise.html

letiště Berlin Schönefeld - doporučujeme www.mein-parken.de, kde měsíční parking vyjde na 70 EUR

Ubytování

I zde perfektně funguje www.booking.com nebo www.airbnb.com. Určitě není problém sehnat něco i na místě. Oficiální ubytování i apartmány k pronájmu jsou označeny.

My jsme zamluvili předem přes stránky www.airbnb.cz,bydlet budeme na čtyřech různých místech, celková cena za ubytování na 30 dní 38.115,- (kdyby se někdo spokojil s pobytem na jednom místě, tak se dá sehnat v pohodě kolem 15.000,-/měsíc)

Půjčení auta

Na všech kanárských ostrovech funguje autopůjčovna Autoreisen www.autoreisen.es. Využíváme ji již počtvrté a vždy naprostá spokojenost!

Naše cena za 30 dní půjčení 293 EUR (cca 7.618,- Kč), dětské sedačky půjčují zdarma! V ceně půjčení máte 100% krytí a dokonce nestrhávají ani žádný deposit z karty.

Typické počasí na Gran Canarii

Říká se, že Gran Canaria je malý kontinent a každá část ostrova je úplně jiná. Takže pozor, platí to i o počasí!

Jsou opravdu znatelné rozdíly mezi vnitrozemím a pobřežím (běžně 5-10 stupňů, o mracích a dešti ani nemluvě).

Jih je všeobecně nejslunnější a nejteplejší. Pokud tedy toužíte po každodením sluníčku a teplotám nad 20 stupňů, zamiřte dolů směr Maspalomas, jen zde je to takřka sázka na jistotu.

Nic ale naplatí na 100% a i zde jsme se mockrát přesvědčili, že stačí 10 km na dálnici a žhnoucí slunce se změní ve vichr a déšť.

Používáme předpověď počasí www.yrno.cz a výlety plánujeme max. večer předem (počasí se zde celkem rychle mění). Vyplatí se sledovat i sílu větru. Pokud hlásí víc, než 20km/hodině, tak u moře to znamená fičák. Opravdu málokdy ale prší či fouká na celém ostrově.Nebojte se sednout do auta a pár km popojet.

Na vlasní kůži jsme zažili situaci, kdy jsme po celodenním dnu na pláži Maspalomas (na jihu) večer zapnuli zprávy a zjistili, že v hlavním městě na severu (vzdáleném pouhých 59 km po dálnici) byly dnes ohromné záplavy, které ohromily dopravu a ve vnitrozemí smetly dvě cesty, takže je několik vesnic odříznuto. A u nás azuro...

Nejlevnější potraviny

Koupíte v supermarketech. Ceny jsou v průměu lehce dražší, než v ČR. Za nás vycházela nejlevněji Mercadona a Lidl, ok byl i Spar a HyperDino (ale pouze ty dál od pláže, v turistických centrech byly ceny několikanásobně vyšší). Carrefour byl asi nejdražší.

Další možnost je zjistit si, kdy se konají v okolí trhy. Za standardní ceny takto můžete ochutnat ovoce, zeleninu, nebo třeba i sýr a chleba od místních pěstitelů a farmářů.

Pro představu ceny nejběžnějších potravin:

čerstvé bagety - 3 velké v balení za 1 EUR, toustový chléb - 1 EUR, 8 litrů vody - 1,10 EUR, šunka u pultu - 5 EUR/kg, sýr u pultu - 4,50 EUR/kg , mleté maso - 5 EUR/kg, 1kg balíček těstovin - 0,70 EUR, máslo 250 g - 2,50 EUR, láhev dobrého vína - cca 3 EUR, plechovka piva - 0,70 EUR, pomeranče - 0,80 EUR/kg, banány 1,83 EUR/kg, jablka -  2 EUR/kg

Ve které části ostrova se ubytovat

Záleží, co hledáte. Pokud slunce a koupání, vyberte jihozápad (Arguineguín, Puerto Rico, Taurito, Puerto de Mogán).

Na jihu v Maspalomas a okolí je přelidněno a zbytečně draho, koupat se díky velkým vlnám a otevřenému moři většinou stejně nedá a fouká tu tak, že písek z dun máte absolutně všude. Za návštěvu to tu jistě stojí, ale bydlet bych tu nechtěla.

Východní pobřeží je hodně větrné, takže skvělá volba pro windsurfaře a kitesurfaře (Arinaga, Pozo Izquierdo).

Západ a sever ocení ti, kteří nemilují davy. Na druhou stranu se ale musí smířit s tím, že je tu většinou o 3-5 stupňů chladněji, než na jihu (což může být v létě i plus). Zde doporučujeme Puerto de las Nieves, Playa de San Nicolás nebo Sardina del Norte.

A pokud se rádi mísíte s místními a milujete živo, zamiřte do hlavního města Las Palmas de Gran Canaria. Kromě spousty barů, restaurací, divadel, kin a nákupních možností tu najdete i krásnou, 3 km pláž.

Hornatý střed je kouzelný. V tradičních vesničkách můžete najít všechny druhy ubytování od super levných pokojů po luxusní vilky s nekonečnými bazény a výhledy na moře. Nevýhoda je, že se zde často drží mraky a více prší (na druhou stranu to tu ale díky tomu není tak vyprahlé, jako na jihu). Další mínus je, že pokud budete chtít jezdit na výlety, tak na klikatých, úzkých cestičkách strávíte půl dne, než někam dorazíte. Pokud ale hledáte klid, pohostinnost a každodenní prozkoumávání ostrova neplánujete, nemůžete vybrat lépe. Jen zde poznáte pravou Gran Canarii v celé její kráse.

Nejhezčí pláže NAŠE TOP 10

Playa de Amadores, Playa Anfi del Mar, Playa Taurito, Playa de Mogan, Maspalomas, Puerto de las Nieves, Playa de San Nicolás, Sardina del Norte, Playa el Pirata, Playa de la Garita

Ale nejlepší je ostrov prozkoumat a najít si tu svou!

MAPY.CZ - náš skvělý každodenní pomocník

Už několik let používáme jejich ofline verzi v mobilním telefonu a nemůžeme si ji vynachválit.

Plánujeme podle nich výlety i treky, zjišťujeme, kde je nejbližší supermarket, benzinka, pláž nebo parkoviště.

A na rozdíl od naší navigace znají i jednosměrky, takže už nám pomohly se vymotat z nejednoho města.

Stáhnout do mobilu si můžete jednoduše jen tu zemi, kam míříte, ať vám zbytečně nezabírá místo.

Máte individuální dotazy?

Neváhejte nám napsat. Pokud to bude v našich silách, rádi poradíme.