Španělsko 2021

23.08.2022

Po 2 měsících na cestách a zdolání nesčetných výškových metrů ve švýcarských alpách si ordinujeme tu nejlepší podzimní medicínu - sluníčko a pohodu na jihu Evropy a sjíždíme po španělském pobřeží postupně až dolů, k Gibraltaru.

Los Nientos

Za jízdy přes booking objednávám na pár dní super apartmán se 2 ložnicemi, 2 koupelnami, velkým obývákem, terasou, druhou terasou na sušení prádla, kuchyní s troubou a pračkou a mééééga podzemní garáží, kde můžem nejen zaparkovat , ale i vysušit stany :-), u moře, ve vesničce Los Nietos a za krásných 30 EUR/noc. No neber to.

Nicnedělání a procházky po plážích prokládáme troškou školy a smažených chobotniček a užíváme si toho, že nemusíme vstávat na budík!

Cabo de Palos

Krásné místo se spoustou racků, oranžovými útesy, rybami vonícími restauracemi a nádhernou oblázkovou pláží pod majákem.

Cartagena & Playa la Cortina

Na obřím parkovišti kousek od přístavu ukořistíme poslední místo a vydáme se obdivovat nedaleko kotvící cruise ship a nablýskané jachty. V centru univerzitního městečka si dáváme kávu, bagetky a mufiny a v při návštěvě supermarketu zjišťujeme, že ceny jsou tu nižší, než v ČR! Popojedeme ještě kousek autem, na údajně nejkrásnější pláž Španělska - Cala Cortina. Fičí a jsou obří vlny a my extra uchváceni nejsme... Pláž Las Theresitas na Tenerife podle nás touto "krasavicí" stále překonána nebyla :-)

Playa del Lastre & Calblanque

Kolem obřích rafinerií se po pobřeží dostaneme až na divokou pláž Playa del Lastre u hornického městečka Portman, kde se až do půlky minulého století těžily minerály. Honzík se na googlu mimo jiné dočetl, že tato oblast je také synonymem pro brutálně zničenou a přetvořenou krajinu, jako snad nikde ve Španělsku.... Uznáváme, že tu sice "chcípl pes", ale EU už sem očividně nějaké miliardy narvala - minimálně vybudovala cyklostezku ke golfovému resortu a krásnou pláž se zázemím, bary, marinou a černým  pískem. Nikde však ani noha. Jen ve vlnách, kousek od břehu, jsme viděla delfína... nebo žraloka? Nebylo to poznat :-)

Co nás ale uchvátilo, byla nedaleká přírodní rezervace a ráj windsurfařů a kitesurfařů - Calblanque. Nádherná, rozlehlá pláž, chodníčky ze dřeva v dunách.... Nevadil nám vítr ani déšť, bylo tu úžasně!

Kluci pobíhali po pláži a skákali do vln a byli upřímně šťasní.... Víc takových dní!!

Bahia Dorada - dva týdny v ráji

Sjíždíme dalších víc než 500km na jih po pobřeží a bookujeme krásný apartmánek u moře, v Bahia Dorada, kousek od Estepony a s výhledem na gibraltarskou skálu.

A užíváme si krásných 14 dní pohody, čteme si na pláži, hrajeme žolíky, k obědu si pouštíme zeměpisná videa o Africe, co kluci zrovna probírají ve škole a slavíme Martínkovy narozeniny!

Shoppingujeme v Mercadoně, kde je jídlo levnější a 100x čerstvější, než v Kauflandu doma, k obědu si tím pádem můžeme několikrát do týdne dopřát lososové steaky, zeleninové saláty a výborné místní víno...

Z padaných pomerančů ze stromů pod balkonem si připravujeme osvěžující limonádu...

Kluci se koupou v ledovém bazénu, obden vyrážíme na výlety do okolí, prozkoumáváme blízké i vzdálenější pláže a sbíráme mušličky ... Je to tu naprosto božíííí!

Estepona

Celkem busy provoz, parking jsme hledali min. 20 minut, ale pak jakoby se lidé někam vypařili a v centru už nebyla ani noha.

Městečko bylo nádherné, klidné, plné vůní, květin, kavárniček a každá z uliček měla květináče laděny do jiné barvy.

Na pobřeží si kluci zahráli obří šachy a já zavzpomínala na časy před 20 lety, kdy jsme až sem dorazily s kamarádkou Žanetou stopem a pod zdejšími palmami jsme se opalovaly nahoře bez a trénovaly naši tehdy žádnou španělštinu :-)

Náš oblíbený Puerto de la Duchesa, bohatý Puerto de Sotogrande & přenádherná Playa de la Chullera

Kam se podíváš, směrem od Estepony k Gibraltaru, se rozprostírají nádherné, dlouhatánské a široké pláže s pozvodlným vstupem a vlnkami na surfování.

Ač to není naším zvykem, na pláž de la Chullera, u městečka Sabinillas, a do přístavu de la Duchesa jsme se vrátili několikrát.

Úzké, malebné uličky, krásné, útulné náměstíčko, vylidněné pláže a přehazka v rozpáleném písku jen tak neomrzí ani nás :-)

Playa de la Calle Sardina

Free  parking pro karavany, miliony mušlí, skalní útesy poskytující stín a nádherné moře... Sem se určitě ještě vrátíme!

Ač zamilovaní to této země až po uši (minimálně, mluvím-li za sebe), balíme opět kufry, máváme opicím na Gibraltaru a míříme přes hranice do Portugalska...

To už je ale jiný cestopis :-)