Sicílie 2017

12.08.2018

Největší ostrov ve Středozemním moři s nejvyšší činnou sopkou na evropském kontinentu Etnou.

Ta se tyčí do majestátné výšky 3329m.

Těšili jsme se na krásné, voňavé jaro, dozrávající pomeranče a citróny, prastaré památky, uzounké městské uličky a blankytné moře. A dostali jsme všeho plnou měrou :-)

Půjčení auta

Přistáli jsme na letišti v Catanii a šli jsme si vyzvednout přes https://www.rentalcars.com/ předem objednané auto. Vše proběhlo celkem rychle, jen původně přidělené mini autíčko Toyta Aygo jsme nakonec vyměnili za o trošku větší Renault Clio, abychom tam naše 3 děti, 5 batůžků a kočárek golfky nějak nacpali. Do vyleštěného, téměř nového auta jsme nasedali s rozpaky a za nevěřícných pohledů obsluhy půjčovny a přemýšleli jsme, zda jsme přece jen neměli trochu připlatit a půjčit si auto větší. Každopádně, tyto úvahy nás přešly hned po prvních minutách v divokém sicilském provozu, kdy jsme byli za jeho malé rozměry více než vděčni.

Naše osobní tipy:

Všechny půjčovny vyžadují při půjčení auta KREDITNÍ KARTU na jméno řidiče, na které si zablokují předem dohodnutý obnos (setkali jsme se s rozmezím 900-2000EUR v závislosti na půjčovně), který slouží k pokrytí případných škod na vozidle, případně k zaplacení různorodých pokut (např. za vrácení znečištěného vozidla pokuta až 60EUR, nebo pokud si půjčujete auto s plnou nádrží a nevrátíte opět plnou, tak pokuta taktéž až 60EUR a pod.)

Na kartě je tedy nutno mít dostatek fin. prostředků. Určitě ale stojí za to prohlédnout si na netu podmínky několika půjčoven a vybírat, mnoho z nich nabízí třeba i 2.řidiče zdarma apod.

U všech půjčoven v Catanii nás zarazil poplatek za půjčení dětských sedaček do auta (podsedák za 7EUR/den!), protože z Kanárských ostrovů jsme byli zvyklí, že sedačky půjčovali zdarma. Nicméně, aerolinky dětem do 14ti let umožňují si vzít s sebou mimo zavazadlo i kočárek či dětskou autosedačku, takže volba v našem případě byla jasná a všichni 3 kluci si své podsedáky brali z domu, díky čemuž jsme ušetřili 252 EUR!

Ubytování

Již tradičně jsme si zarezervovali své ubytování ještě v pohodlí domova přes https://www.airbnb.cz/, tentokrát padla volba na hezký apartmán s výhledem na moře v malebném přístavu Marina di Ragusa na jihu ostrova.

V průběhu dovolené jsme ale nakonec trošku zalitovali, že jsme přece jen nebyli trošku akčnější a uvázali se na jedno místo. Kdybychom jeli znovu, rezervovali bychom si ubytování jen na první 3 dny a zbytek řešili za pochodu a v závislosti na plánovaných výletech. Díky opravdu hustému provozu ve městech je cestování po ostrově celkem zdlouhavé a přišlo nám jako ztráta času, když jedete na výlet třeba do Siracuss 2,5 hodiny tam a 2,5 hodiny zpět. Pokud chce člověk ostrov poznat a má k dispozici auto, je určitě rozumnější vždy popojet a ubytovat se zase o kousek dál a ne se vracet vždy na jedno místo. V každé vesničce jsme narazili na spoustu úžasných B&B mezi sady, vinicemi a skleníky s rajčaty, které by stálo za to vyzkoušet :-)

Může se hodit

Doprava na Sicílii
Letecky do měst Palermo, Trapani či Catanie. My využili akčních letenek se společností Wizzair z polských Katowic (cca 1500,-/osobu/zpáteční) a bezkonkurenčního parkování přímo na P1 na letišti, kde po předložení karty FlySilesia (kterou lze bezplatně získat na informacích v letištní hale) mají řidiči aut s českou či slovenskou SPZ 90% slevu na parkovném. V našem případě jsme za 12 dní parkování zaplatili 16 zlotých.

Doprava po ostrově
Síť silnic je hustá, ale počítejte taktéž s hustým provozem a ve městech až s chaotickými dopravními situacemi. Značení není vždy dobré, vyplatí se dobrá mapa, navigace a pevné nervy. Největší města spojují dálnice (někde se platí mýto). Přednost zprava se zásadně nedodržuje, platí kdo se dřív vecpe, ten jede..

Kdy jet
V podstatě lze Sicílii navštívit celoročně, ideální je jaro (duben - květen) nebo podzim (září - říjen). V této době není takové horko jako v létě a nepotkáte tolik turistů. My vyrazili koncem března a užili jsme si i dny na pláži s koupáním (italové ovšem chodili kolem v zimních bundách :-)

Pláže
Většinu hezkých pláží najdeme na východním pobřeží, na západě je známá pláž v San Vito lo Capo.

My vyzkoušeli jih, a to Marina di Ragusa, Pozzallo, Punta Secca a Scoglitti. Každá z nich byla úžasná, uklizená a stála za to.

Několik fotek pro inspiraci