Praděd 3x jinak

25.08.2018

Výlet na nejvyšší vrchol Jeseníků určitě stojí za to. Ať už v létě, nebo v zimě, s kočárkem, na kole nebo pěšky přes vodopády Bílé Opavy. A i kdybyste tu byli tisíckrát, nikdy to nebude úplně stejné! Jeseníky jsou prostě nádherné!


Nejpohodlnější varianta 7,5 km - busem a po silnici

sjízdná s kočárkem, na invalidním vozíku, na kole, v zimě na lyžích a na bobech

Auto zaparkovat na Hvězdě (Karlova Studánka-Hvězda) GPS  50.0663461N, 17.3046825E

Autobusem (kyvadlová doprava Hvězda-Ovčárna) se vyvézt na Ovčárnu.
Jede v každou celou hodinu z Hvězdy na Ovčárnu a v každou půl hodinu z Ovčárny na Hvězdu!

Z Ovčárny pěšky po asfaltové silnici na Praděd.

Případně můžete vyjet autem až na Ovčárnu (platba za výjezd 250,- v létě a 450,- v zimě) a zde zaparkovat.  I auta pouští opět v celou hodinu nahoru na Ovčárnu a v každou půl hodinu zpět dolů na Hvězdu. Počet míst na parkovišti je ale omezen a v zimě může být cesta docela adrenalin!

Jak si to zkrátit?
- půjčte si na Pradědu koloběžku
- půjčte si na chatě Sabinka (u Ovčárny) elektrokolo
- v zimě si vezměte s sebou lyže nebo boby a dolů to sjeďte na nich :-)

Nejhezčí varianta 17,4 km - přes vodopády Bílé Opavy

schůdná pouze pěšky, s malými dětmi v krosně, v zimě na vlastní nebezpečí

Auto zaparkovat v Karlově Studánce (u restaurace Hubertus) GPS 50.0750436N, 17.3009258E

TIP Pokud vyrazíte brzo ráno (do 9. hodiny) nebo mimo hl. sezónu, dá se zaparkovat na lesním parkovišti u přístřešku (u silnice směr Vidly) GPS 50.0772383N, 17.2946481E, případně tam v okolí podél cesty. Míst je ale málo a bývají brzy zabraná.

Pěšky po žluté turistické značce (tato vede kolem vodopádů a po dřevěných mostcích) a dále po modré až k turistické chatě Barborka, odtud již po asfaltové silnici na Praděd.

Zpět
zase k turistické chatě Barborka a odtud již celou cestou po modré dolů, až skoro ke Karlově Studánce, kde se na chvíli napojíme zase na žlutou a dojdeme k autu.

Jak si to zkrátit?
11,3 km - projděte se jen kolem vodopádů Bílé Opavy na turistickou chatu Barborka a zpět (po žluté turistické značce nahoru a po modré dolů zpět k autu). Bez výšlapu k Barborce a zpět to máte ještě o další 4 km kratší!

11,9 km - celou cestu běžte po žluté turistické značce, dovede vás až na Ovčárnu, odkud se můžete svézt autobusem dolů na Hvězdu. K autu u restaurace Hubertus to z Hvězdy máte 1 km z kopce.


Netradiční varianta 17,7 km - skrz NS Velká kotlina

schůdná pouze pěšky, s malými dětmi v krosně, v zimě na vlastní nebezpečí

Auto zaparkovat v Malé Morávce (u restaurace Rychta) GPS 50.0176006N, 17.3125372E a odtud autobusem na Hvězdu/Ovčárnu www.idos.cz

Na Praděd vystoupáme po tradiční asfaltové silnici, zpět k autu ale nejedeme autobusem z Ovčárny, ale vydáme se pěšky naučnou stezkou přes Velkou kotlinu (po modré turistické značce).

Jak si to zkrátit?
10,3 km
- vynechejte výstup na Praděd a z Ovčárny běžte rovnou do Velké kotliny

16,3 km
- z Ovčárny následujte žlutou turistickou značku, dovede vás taktéž zpět k autu (minete sice Velkou kotlinu, ale také je moc hezká)