Israel 2018 

14.08.2018

Úžasná destinace, třeba i na pár dní. My vyrazili na prodloužený víkend pá-po v lednu a podruhé na týden v březnu a pokaždé jsme si to užili maximálně.

Letenky - se společností Wizzair Katowice - Eilat OVDA a zpět 714,-/osobu

Parkování - v Katowicích na parkovišti P2 u letiště za cenu 6 zlotých na 4 dny (platí zde 90% sleva pro auta s českou či slovenskou spzkou)

Ubytování - zamluveno předem přes stránky https://www.airbnb.cz/

Eilat se nachází na samotném jihu Izraele, na okraji Negevské pouště a zároveň na pobřeží Rudého moře a je jediným přímořským letoviskem v zemi. Dozvídáme se, že jej s oblibou navštěvují milovníci slunce, báječného koupání, vodních sportů i nočního veselí a že zdejší hotelové resorty dokáží uspokojit i tu nejnáročnější klientelu. My tak nároční nejsme a ubytujeme se v apartmánku, který je taktéž nedaleko pláže, má na zahradě bazén, vyhřívanou výřivku a stojí oproti mega nablýskaným hotelům zlomek ceny.

Po 4 hodinách letu jsme tu! Přistáli jsme v poušti, na letišti OVDA, 60km severně od moře. Přímo v centru Eilatu sice letiště je, ale momentálně je již využíváno pouze pro vnitrostátní lety. Pokud nemáte místní měnu ILS - Nový izraelský šekel (1 = cca 6,2 Kč) s sebou, je třeba si aspoň 21,5 šekelů vyměnit ve směnárně, která je zvenku letištní haly, u autobusové zastávky, abyste měli na autobus z letiště do Eilatu (berou eura i dolary). Autobusy mají jízdní řád podle příletů a odletů, tak tam určitě nějaký čekat bude. Případně si kupte jízdenku u stánku přímo v letištní hale po příletu - zde lze platit kartou!

Poloha Eilatu je opravdu jedinečná. Letovisko bylo vybudováno v místě, odkud je výhled na čtyři země. Z eilatské pláže dohlédnete do Egypta, Jordánska, Saudské Arábie a samozřejmě také do vnitrozemí Izraele. Místo je tak ideální základnou pro podnikání výletů do Negevské pouště tvořené skalními masívy i písečnými dunami. Přírodní scenérie v okolí Eilatu jsou skutečně úchvatné. Krajina hraje všemi barvami, zvlášť když zapadá slunce a azurové nebe ostře kontrastuje s rudými pouštními horami. Navíc teplota moře ani v zimních měsících neklesá pod 21 stupňů Celsia (opravdu bylo o dost teplejší, než v zimě na Kanárech!) a slunce zde údajně svítí až 360 dní v roce! :-)

Pláže jsou krásné, čisté, s usměvavou obsluhou a nádhernými výhledy. Pár metrů od břehu můžete narazit na spousty korálů, rybiček, medúz a mořských ježků (to moc lákavě sice nezní, ale požahaný nikdo z plavců za naší přítomnosti nebyl a boty do vody vás před nejhorším ochrání - určitě doporučuji je přibalit, stejně tak šnorchl a brýle - nebudete litovat!) Našimi oblíbenými byly Dekel beach a Mosh´s beach. Příště si určitě nenecháme ujít také Dolphin reef.

Ceny jsou po pravdě docela vysoké. Za standardní jídlo pro jednoho v restauraci zaplatíte kolem 120 šekelů (744,-), půl litr piva stojí 24 šekelů (150,-), káva 10 šekelů (62,-) a když jsme se byli podívat v supermarketu, i zde byly ceny zhruba 3x dražší, než jsme zvyklí v ČR.

Šetřící cestovatel si ale pohodlně vystačí u místních stánků s rychlým občerstvením, kde si pochutná třeba na falafel (tradiční pokrm na blízkém východě - smažené kuličky z cizrny, servírované často v pita chlebu, nebo v bulce), nebo na shawarma (jako kebab u nás). K porci dostanete zdarma mističku se salátem a chilli papričkami a zaplatíte "pouhých" 22 šekelů (137,-), což už se dá překousnout :-)

A ještě jeden postřeh ohledně dýšek. Platí zde stejné pravidlo, jako třeba na Bermudách, nebo mnohde v Americe, a to, že je slušností (a očekává se to) k účtu přidat 15% spropitného. Někde to nechají na vás a v některých restauracích vám to extra připíší na účet rovnou, tak ať nejste nepříjemně překvapeni!

Všude se domluvíte hravě anglicky a k Mrtvému moři vám jede z autobusového nádraží bus č. 444. My si to necháme na příště!

A ještě jedna maličkost. Den před plánovaným návratem si na autobusovém nádraží zkontrolujte, v kolik vám jede autobus na letiště. Doporučuji jet tím, který vás tam dopraví opravdu minimálně 2 hodiny před odletem. Letištní kontrola je zde velice důkladná a zdlouhavá, zažili jsme, že kolegům, kteří měli s sebou notebook, procházeli i soubory s fotkami... Na druhou stranu neřeší zákaz tekutin, takže si do letadla můžete vzít i 1,5 litrovou láhev s vodou!