Švýcarsko 2021

04.05.2022

Úžasných 7 týdnů v ledovcovém údolí řeky Rhony. Autem, s dětmi a jako dobrovolníci .

Díky covid blázinci, neočkování se a neochotě platit za PCR testy letos nikam neletíme a vyrážíme namísto Asie do úchvatného Švýcarska.

Plán je jasný - potrénovat němčinu, zjistit, jak to bylo s těmi bernardýny, užít si hory a ověřit si, že to naše autíčko zvládne... Naloženo je až po střechu - kufr učení, kufr knížek, po bedýnce hrušek a jablek ze zahrádky (prý je tam draho, tak ať máme něco do začátku :-D), stany, spacáky - co kdyby náhodou.... a taky pracovní věci a gumáky..

Nejedeme totiž do žádného hotelu ani apartmánu, ale jako dobrovolníci k Heidi a její rodince.

Víno, levády, ledovce a nejkrásnější treky v Evropě

Vesnička Varen, kam máme namířeno, se nachází v srdci Walliských alp. Když pobyt domlouváme, ani netušíme, jak obrovské máme štěstí a kam to vlastně jedeme.

Region je naprosto úchvatný! Mohutné ledovce, vysoké štíty hor (více než 35 vrcholů má výšku nad 4000m a pohoří se tak zařazuje svou průměrnou výškou na první místo v Evropě!) a nádherná příroda, kdy na každém zdánlivě obyčejném výletě člověk prostě žasne a nemůže se nabažit... A k tomu dozrávající vinohrady s hrozny sladkými jak med, teploučko a sluníčko.... Nikdy bych nevěřila, že můžu září i říjen strávit v krátkém triku, s výhledem na Matterhorn! A užít si všechnu tu nádheru za zlomek běžné ceny!

Ať žije workaway!

Tyto webovky známe už roky, ale konečně se rozhoupáváme využít je i v rámci Evropy - sdružují lidi všech věkových kategorií a zájmů.... samotáře, páry, rodiny i komunity...

Na jedné straně stojí ti, co potřebují s něčím pomoci, založí si profil, napíší svůj příběh a otevřou dveře svého domova komukoliv, komu se jejich "projekt" zamlouvá a je ochoten přiložit ruku k dílu.

A na druhé straně blázni a cestovatelé, jako třeba my, co mají chuť a čas a touží poznat svět... A nebaví je se jen tak válet na pláži nebo se toulat po horách, ale rádi poznávají zajímavé lidi a danou zemi takovou, jaká doopravdy je...

Cestují takto jednotlivci, páry, ale opravdu i celé rodiny... Mnohokrát jsme se přesvědčili, že nejsme sami a všeobecně je to win-win.

Za 4-5 hodin práce 5 dní v týdnu získáváme zdarma ubytování a top domácí stravu a možnost užít si zbytek času dle vlastního gusta. Nechápeme, proč by sem někdo jezdil jako turista a přišel o možnost užít si to 1000x lépe takto.

Ano, spíme na dvoupatrovkách ve sklepě s malým okýnkem, ráno musíme celkem brzo vstávat a kluci občas chodí spát s žaludkem naplněným jen z půlky - je jim hold už 13 a jsou zvyklí na větší porce jídla k večeři...

Ale na druhou stranu se odnaučili "frfňat" nad jídlem a jí vše, co jim na talíři přistane.... kolem sebe slyší pravidelně 4 světové jazyky (Heidi je Kanaďanka, její muž Thomas Švýcar mluvící německy, zeťák je Holanďan a běžně se tu používá i francouzština...) a zažít pravý raclettovací večírek nebo navštívit dílnu echt švýcarského hodináře (jeden z Heidiných synů se jím vyučil) se jim doma na chaloupce taky jen tak nepoštěstí :-)

A s tímhle linkem se dá tento "dream traveling life" získat o kapku výhodněji ;-)

Z+H+O+J+M Balášovi - práce všeho druhu ;-)

Pomáháme zpracovávat úrodu ze zahrady - vykopáváme řádky brambor, sbíráme lány fazolí a stovky rudých, voňavých rajčat, vyrýváme tuny různobarevných mrkví a spousty křupavých salátů a mangoldu... A pak to všechno třídíme, omýváme, krájíme, porcujeme, blanšírujeme a mrazíme nebo skládáme na tácy vysokánské profi sušičky na solární pohon.

Ale taky chodíme na trávu králíkům, drhneme u kašny koláče sýrů (těch nejlepších, co jsme kdy ochutnali....), skládáme dřevo, pomáháme Heidi uklízet penzion a vyzkoušíme si dokonce i sběr hroznů na vinohradu.

A já se během pár týdnů naučím vařit tak, jak nikdy předtím, protože běžně je nás u stolu 10-15 osob a obědy (a nezřídka i večeře) jsou povětšinou pod mou taktovkou (malá oběť za to, že mám možnost dát vařit o kilo zeleniny navíc a kluci se alespoň nají dosyta :-))

A příště už se konečně dostane i na ty výlety...

sledujte náš web, pokračování brzy ;-)