Jídlo - chutně a levně

24.11.2018

Není umění skončit v první předražené restauraci, když vám kručí v břiše.

A věřte, že když máte na starost další čtyři hladové krky, a to ještě mužského pohlaví, platí toto pravidlo dvojnásob. :-)


Pojďte se inspirovat, jak se s trochou plánování a občasného vaření nadlábnout kvalitně a za pár peněz.

1. Nakupujte jako místní

To znamená, ne v malých, pouličních, turistických marketech a minimarketech, které se sice tváří, že každý druhý regál je plný slev, ale ve skutečnosti bývají x krát dražší, než standardní obchody v oné zemi.

JAK TO ŘEŠÍME MY?

I na dovolené plánujeme snídaně/obědy/večeře aspoň plus mínus na pár dní dopředu a cca jednou do týdne zajedeme do supermarketu/hypermarketu na předměstí a uděláme velký nákup.

Věřte, že nám to ušetří spoustu peněz!

2. Přizpůsobte svůj jídelníček dané zemi

Alias, netrvejte za každou cenu na známých, evropských značkách a výrobcích a zkuste je nahradit nějakou místní alternativou, případně vyzkoušet něco úplně nového, lokálního.

Supermarkety spoléhají na chutě a zažité zvyky dovolenkujících turistů a cestovatelů a neváhají nadsadit na těchto dovážených a populárních potravinách ceny.


JAK TO ŘEŠÍME MY?

Googlíme tipy na recepty dané země, případně okoukneme, co se podává v místních restauracích a pak si podle receptů na internetu jídlo uvaříme sami.

Snažíme se kupovat lokální potraviny, což platí hlavně u ovoce a zeleniny (nebudu přece za každou cenu trvat na mrkvi, když se tady na Kanárech prodává za 150 Kč/kg).

Určitě se vyplatí potrénovat jednotlivá slovíčka a znát názvy potravin v jazyku dané země, ať víte, co kupujete! :-)

3. Uzeninu a sýry kupujte zásadně u pultu

Bude vás to sice stát trošku úsilí, znalost číslovek a nutnost domluvit se s prodavačem (minimálně rukama, nohama), ale stojí to za to.

Balená šunka, salám i sýry v chlaďáku vás mnohdy příjdou o polovinu dráž.

JAK TO ŘEŠÍME MY?

Pravidelně porovnáváme cenu za kg u balených potravin a u těch pultových. A většinou nestačíme žasnout...

4. Snídejte vydatně

Je to už nějaká doba, co toto pravidlo dodržujeme nejen na cestách, ale i doma a nemůžeme si jej vynachválit. Místo koláčku a hrnku kávy, po kterém máte zpravidla do hodiny opět hlad, si dopřáváme plnohodnotné jídlo.

MOMENTÁLNĚ JSOU NAŠIMI NEJOBLÍBENĚJŠÍMI vejce na x způsobů (ale výjimkou nejsou ani karbanátky, nebo třeba steak, který zbyde od večeře) a k tomu milujeme opečené kousky dýně, batáty, papriku, rajčata ... vlastně naprosto cokoliv, ale hlavně teplé.

Můžete se spolehnout, že s přehledem (a maximálně jablkem nebo bánánem v batohu) vydržíte až do oběda.

5. Obědy si balte s sebou

Není nad to mít vždy něco po ruce, když děti a manžela přepadne hlad :-)

JAK TO ŘEŠÍME MY?

Podle času, nálady a plánů, které ten den máme.

Jsou dny, kdy nám každému stačí zapečné tousty nebo obložená bageta (šunka, sýr, salát) a 3 kousky ovoce nebo zeleniny (kousky rozuměj každý třeba jablko, pomeranč a rajče, ne plátek okurky :))

Osvědčily se nám i karbanátky po studenu, nebo vajíčka vařená na tvrdo (loupeme je až těsně před jídlem).

Ideální a velmi chutné řešení (a takřka bez práce) je velká 900g konzerva tuňáka (běžně dostupná v supermarketech) a ráno připravený salát (třeba ledový salát, rajčata, okurky, olivy, kukuřice..).

Stačí přibalit vidličky, ovoce a několik lahví s vodou a můžete vyrazit!

6. Nezapomínejte na koření

Minimálně sůl a pepř jsou pro mě základ, bez kterého si neumím přípravu pokrmů představit. Samozřejmě, ono by to šlo i bez nich, ale nemělo by to ten šmrnc a jezte pak 3x denně něco, co vám zas až tak nechutná a tvrďte při tom, že je to vlastně super a lepší, než v těch načančaných restauracích. :-)

JAK TO ŘEŠÍME MY?

Pokud vyrážíme do světa pouze na pár dní, beru si je s sebou (doplněné většinou ještě o bazalku a tymián na pokrmy z naší milované dýně). Když jsme někde delší dobu, kupuji na místě.

8. Vybírejte si ubytování s kuchyní a troubou

Bez sporáku a alespoň základního vybavení si toho moc neuvaříte. Trouba je pak vítaný bonus - můžete upéct domácí pizzu, udělat zapečené těstoviny, maso na různé způsoby, nebo třeba jednoduchý koláč ke kafíčku.

Za nás je to vždy jedna z priorit, ale ve většině případů stejně musíme improvizovat.


Tak třeba teď jsme na Gran Canarii v hezkém apartmánu, kde kuchyně na fotkách vypadala parádně (sice bez trouby, ale ta bývá v těch levnějších variantách ubytování opravdu spíš mimořádně).

A pak přijedete na místo a zjistíte, že tu není ani jeden hrnek (mimo šesti takových těch prťavých na espreso), žádné prkýnko a ani jeden nůž (takže zeleninu do salátu pižláte příborákem na talíři) a víno si můžete otevřít leda tak klíči, protože tu sice je šest naleštěných sklenic, ale žádný otvírák :-)

V tom lepším případě napíšete majiteli bytu a on vám potřebné věci do druhého dne obstará. Už se nám ale stalo, že nasliboval hory doly a do konce pobytu jsme si museli poradit jak se dalo.

I to ale k cestování patří a minimálně se u vaření výborně pobavíte :-) A věřte, že se pak dlouho nebudete moci nabažit toho luxusu, co máme doma!